Archiwum

Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły

Rok szkolny 2022/2023

 

Uroczystość nadania sztandaru i imienia Melchiora Wańkowicza naszej szkole

3 stycznia 2020r. decyzją Wojewody Lubuskiego naszej szkole nadano nazwę: Szkoła Podstawowa im. Melchiora Wańkowicza w Cigacicach.

Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy, angażując się w różne działania. 12 października 2022r. byliśmy świadkami  niepowtarzalnego wydarzenia. Tego dnia nastąpiło oficjalne nadanie imienia szkole, pożegnanie dawnego sztandaru  oraz przekazanie  nowej chorągwi.

Święto nadania szkole imienia zgromadziło wielu znakomitych gości, przyjaciół szkoły, grono pedagogiczne, rodziców i dzieci.

Uczniowie w montażu słowno- muzycznym przedstawili najciekawsze fragmenty z bogatego życiorysu patrona. Melchior Wańkowicz uznawany za ,,ojca” polskiego reportażu, wybitny pisarz i publicysta stanowi dla uczniów wzór patriotyzmu i walki o niepodległość kraju.

Zmiana patrona to również przyjęcie sztandaru. Najpierw pożegnano stary, a potem wprowadzono nowy. Widnieje na nim, z jednej strony godło państwowe, a z drugiej logo szkoły- księga statek oraz imię patrona. Po przekazaniu chorągwi i jej poświęceniu  nastąpiło uroczyste  ślubowanie. Była to doniosła chwila, na którą czekała cała społeczność szkolna.

Po wyprowadzeniu sztandaru głos zabrali zaproszeni goście: Burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, Lubuska Kurator Oświaty, Pani Ewa Rawa oraz Starosta Zielonogórski Krzysztof Romankiewicz. Wszyscy podkreślali niezwykle historyczną wagę nadania szkole imienia.

Na zakończenie podziękowano wszystkim za przybycie, ciepłe słowa, życzenia i gratulacje oraz poproszono o wpis do księgi pamiątkowej.

Dzień 12 października 2022r. okazał się wyjątkowo pięknym i słonecznym dniem. Mamy nadzieję, że będzie to dobry znak na świetlaną przyszłość i rozwój Szkoły Podstawowej im. Melchiora Wańkowicza w Cigacicach.

 

28 października 2022r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie odbył się IX Gminny Konkurs ,,Mistrz Pięknego Czytania”. Uczestników oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 oraz klasy 7-8.

Uczeń naszej szkoły Tymon Czupryn ( klasa IV) zajął I miejsce i zdobył tytuł Mistrza Pięknego Czytania, a Maria Marczyńska ( klasa V) zdobyła wyróżnienie I stopnia

W kategorii klas 7-8 uczennica klasy 8 Natalia Sarbok zajęła II miejsce, a Roksana Wiśniowska zdobyła wyróżnienie I stopnia.

22 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbył się konkurs recytatorski o tytuł Mistrza Interpretacji pt. „Nie tylko krasnoludki są na świecie – Maria Konopnicka”. Wzięło w nim udział 49 uczniów ze szkół gminy Sulechów. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczestników: Alicja Rogala, Tamilla Anishchenko, Krystian Hetmanowski z klasy I oraz Oliwia Dziurla – Rodak, Elena Kapica i Ada Bożek z klasy III.

Mistrzem Interpretacji w kategorii klas trzecich została Elena Kapica, w kategorii klas pierwszych Tamilla Anishchenko zdobyła wyróżnienie.

 

12 grudnia br. ogłoszone zostały wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego o tematyce Honorowego Krwiodawstwa PCK. Oto lista autorów wyróżnionych prac. Z klasy V – Maria Marczyńska, Lena Mikołajczak, Helena Stelmaszuk, Maksymilian Bielski, z klasy VI- Julia Zmudzińska, Iga Stojek, Maja Załęska, Weronika Kuleczka, Mikołaj Wojciechowski, Nikodem Tarasiuk. W klasie VII wyróżnienie otrzymał Piotr Okińczyc. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplom i nagrodę książkową.

 

17 grudnia w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego na sulechowskim rynku podsumowano dwa konkursy plastyczne, w których udział brali uczniowie naszej szkoły.

Pierwszym z nich był konkurs pt. „Sulech Twoimi Oczami” zorganizowany przez Gminę Sulechów, Bibliotekę Publiczną Gminy Sulechów oraz firmę MB Pneumatyka. Do konkursu zgłoszono 27 prac. W kategorii klas I-III 2 miejsce zdobyła Zosia Motyl z kl. I, 3 miejsce Ala Rogala z kl. I.

Drugi to konkurs na kartkę świąteczną organizowany przez Sulechowski Dom Kultury. Na konkurs wpłynęły aż 402 piękne prace. W kategorii klas I – III wyróżnienie otrzymał Krystian Hetmanowski z kl. I. W kategorii klas IV – VI 2 miejsce zajęła Iga Stojek z kl. VI, Natalia Hetmanowska z kl. IV otrzymała wyróżnienie. W kategorii klas VII- VIII Rafał Wykręt z kl. VII zajął 2 miejsce.

 

18.12.2022 r.

Nikodem Tarasiuk uczeń klasy VI został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o tematyce honorowego krwiodawstwa PCK. Rozdanie nagród dla autorów najlepszych spośród 708 prac odbyło się w BWA w Zielonej Górze.

 

13.03.2023r. odbył się konkurs recytatorski w kategorii klas IV- VIII Komisja konkursowa wyróżniła Zofię Sowę i Tymona Czupryna z klasy IV oraz Natalię Sarbok i Jagodę Spaleniak z klasy VIII.

 

20.03.2023 r.

W Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym w kategorii chłopców udział wzięło 24 uczniów z klas 4-6. Rozgrywki odbywały się w lutym i marcu systemem pucharowym. I miejsce zajął Feliks Czupryn, ll miejsce Bartosz Sawicki, III miejsce Jakub Sawicki.

 

27.04.2023 r.

Czas na wyniki konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży z Gminy Sulechów na projekt plakatu promującego akcję MOTOKREW w Sulechowie. Na konkurs wpłynęło 26 pięknych prac, dlatego komisja konkursowa wybrała aż trzy, które zostaną oficjalnymi plakatami akcji, a ich autorami są: Oliwier Kurylczyk i Nikodem Tarasiuk ze Szkoły Podstawowej w Cigacicach oraz Nikola Dolata – mieszkanka sołectwa Kije, uczennica Liceum Plastycznego w Zielonej Górze.

Jury przyznało również pięć wyróżnień, które otrzymują: Dawid Biereśniewicz, Antoni Kapica, Maria Marczyńska, Maksymilian Bielski oraz Pola Lupa.

 

16.05.2023 r.

W naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny o tytuł,, Mistrza ortografii”. W klasie II laureatem konkursu został Adam Marczyński, w klasie III Kamil Baszczyn. W kategorii klas IV-VI mistrzynią ortografii została uczennica kl. VI Iga Stojek, a w kategorii klas VII -VIII najlepszy okazał się uczeń klasy VII- Kacper Oleszkiewicz.

 

We wtorek 16 maja uczeń naszej szkoły Mateusz Okuniewski w Pałacu Książęcym w Zatoniu odebrał od Lubuskiej Kurator Oświaty p. Ewy Rawy nagrodę za tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu z Geografii

 

6 czerwca uczniowie klas I-III rywalizowali w konkursie pięknego czytania

Tytuł Mistrza Pięknego Czytania wywalczyli:

– w kl. I – Antoni Kapica,

– w kl. II – Adam Marczyński,

– w kl. III – Elena Kapica.

 

7 czerwca został rozstrzygnięty konkurs na temat rodziny Ulmów. Za najlepszy lapbook przyznano trzy pierwsze miejsca. Otrzymali je: Wojciech Świetniewski, Oliwier Kurylczyk ( kl. V) i Nikodem Tarasiuk z kl.VI W kategorii najlepszej prezentacji zwyciężyła Natalia Sarbok z kl. VIII, II miejsce zajął Rafał Wykręt, a III Jan Olszowy z kl. VII W konkursie wiedzy I miejsce zajął Witold Wierzbicki z kl. VI, II miejsce Hanna Pilarz z kl. IV, a III Nalalia Sarbok z kl. VIII

 

14 czerwca 2023r. uczniowie V klasy reprezentowali naszą szkołę w gminnym konkursie mitologicznym ,,W świecie mitów”. Zespół w składzie: Maria Marczyńska, Ksawery Jaworowski i Wojciech Świetniewski zajął III miejsce.

 

W poniedziałek 19 czerwca uczniowie klasy 2 zakończyli dwugodzinny turniej szachowy. Walka o miejsca na podium była niezwykle zacięta. Ostatecznie zwycięzcą został Adam Marczyński, drugie miejsce zajął Tymon Pochłopień a trzecie miejsce zdobyła Hania Kurkiewicz.

 

 

 

 

Rok szkolny 201/2022

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021 /2022 – 01.09.2021 r.

Po wakacyjnej przerwie, 1 września br., uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Pani dyrektor Ewa Leśniak-Borzęcka zwróciła się do zebranych w sali gimnastycznej uczniów, rodziców i zaproszonych gości następującymi słowami:

„Ponad 2 miesiące temu zamknęliśmy karty szkolnej kroniki upamiętniające osiągnięcia, wydarzenia w ubiegłym roku szkolnym, zapisane podczas trudnej zdalnej pracy. Wakacje przyniosły nowe zapiski, wśród których znajdą się informacje o licznych remontach, o zakupie nowych pomocy i mebli.

Nowy rok szkolny rozpoczynamy z nowymi planami, z ciekawymi perspektywami, pełni ambicji i zapału do pracy.

Drodzy pierwszoklasiści! Otwieramy dziś przed wami nie tylko drzwi szkoły, ale nade wszystko nasze umysły i serca. Od dzisiaj szkoła ta jest również waszą szkołą. Wpisując siebie w jej tradycję, uczyńcie naszą szkolę jeszcze piękniejszą – przez wysiłek pracy i mądre wykorzystanie czasu.

Ósmoklasiści macie bardzo ważny rok przed sobą. Zdecyduje on o dalszej nauce…. a może nawet i o całym życiu. Warto pokusić się o mądre postanowienia i zrealizowanie ich w całej rozciągłości.

Wszystkich uczniów witam po zasłużonym odpoczynku i zapraszam na drogę …. ku mądrości.

Koleżanki i koledzy nauczyciele! Życzę wszystkim nam, by wyzwania i doświadczenia, jakie stoją przed nami w rozpoczynającym się dziś roku szkolnym, przyniosły nam niekłamaną satysfakcję.

Niech ten nowy rok szkolny będzie dla wszystkich bardzo twórczy i ciekawy, niech nie zabraknie nam chęci do wytężonej pracy i solidnej nauki. Niech będzie czasem pracy w szkole, nie w domu. Zapisujmy wspólnie naszą szkolną kronikę sukcesami w nauce i radością bycia razem – tu, teraz w naszej szkole.

ROK SZKOLNY 2021/2022 UWAŻAM ZA OTWARTY!

Odznaka dla naszej szkoły! – 13.09.2021 r.

Już jest, odznaka jakości dla naszej szkoły za projekt „Fiktive Familie”. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt uczniom. Mam nadzieję, że to nie ostatnie takie nasze wspólne działanie.

Uczniowie klasy VII poznają Wakelet – 17.09.2021 r.

W piątek, 17 września 2021 r., klasa VIII naszej szkoły wzięła udział w webinarium na temat obsługi Wakelet. Jest to wspaniałe narzędzie, które pozwala zapisywać, kolekcjonować i udostępniać materiały w postaci cyfrowej. Dzięki Wakelet można zapisać i ułożyć w dowolnej formie wszystkie interesujące napotkane w sieci linki, pdf i zdjęcia. Już niedługo będzie można zastosować wiedzę i umiejętności w praktyce wykonując szkolny projekt.

Uczniowie klasy VII w Centrum Nauki Keplera – 21.09.2021 r.

Dnia 21.09.2021 roku klasa VII odwiedziła Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze.
Zajęcia rozpoczęły się od projekcji filmu pt. „Historia bartnictwa”. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i zagrali w grę terenową. Zadaniem uczniów było wykonanie kilku zadań związanych z pszczelarstwem.
Po zajęciach w Centrum Nauki klasa udała się do Planetarium na seans o historii Układu Słonecznego.

 „Malowana muzyka Chopina” – 24.09.2021 r.

W piątek, 24 września w kawiarni Delicjusz w Sulechowie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Malowana muzyka Chopina„, organizowanego przez SDK. Okazało się, że prace uczniów Szkoły Podstawowej w Cigacicach bardzo spodobały się jury konkursu, które przyznało im bardzo wysokie miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W kategorii uczniów klas VII-VIII:

I miejsce zajęła Klaudia Sternalska

II miejsce – Jagoda Spaleniak

III miejsce – Roksana Wiśniowska

Wyróżnienie otrzymał – Stanisław Rogala

W kategorii uczniów klas IV-VI:

II miejsce zajęła- Malwina Dąbrowska

Wyróżnienia otrzymali: Helena Stelmaszuk i Wojciech Świetniewski.

Tytuł GRAND PRIX KONKURSU otrzymała praca Natalii Sarbok.

Z ogromną radością i dumą gratulujemy zwycięzcom.

„BohaterON w Twojej Szkole” – 04.10.2021 r.

Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa w Cigacicach przystąpiła do akcji „ BohaterON w Twojej Szkole”.

Projekt to część ogólnopolskiej kampanii, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocją postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.

Projekt realizowany jest pod patronatami: Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Partnerem merytorycznym Projektu jest Instytut Pamięci Narodowej.

Niedługo przedstawimy efekty naszej pracy.

Ślubowanie i pasowanie na ucznia – 08.10.2021 r.

Ślubowanie i pasowanie na ucznia to wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza naszych imprez szkolnych. 8 października br. zgodnie z tradycją przyjęliśmy do braci uczniowskiej pierwszoklasistów. Po złożeniu ślubowania zostali oni pasowani  przez panią dyrektor na pełnoprawnych członków naszej szkoły.

Wszystkim pierwszakom serdecznie gratulujemy i życzymy, by zdobywanie wiedzy i odkrywanie talentów było dla każdego z nich wielką przygodą.

„Mistrz Pięknego Czytania” – 29.10.2021 r.

29.10.2021 r. w Sulechowie odbył się VIII Gminny Konkurs ,,Mistrz Pięknego Czytania”. Reprezentanci naszej szkoły wykazali się niezwykłym talentem i  w mistrzowski sposób interpretowali utwory Stanisława Lema. W kategorii klas IV-VI uczeń klasy VI- Igor Lupa zajął I miejsce i zdobył tytuł Mistrza Pięknego Czytania. W kategorii klas VII-VIII Natalia Sarbok ( klasa VII) zajęła III miejsce, a Roksana Wiśniowska ( również z kl. VII) otrzymała I wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim reprezentantom naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

W starożytnej Grecji – 05.11.2021 r,

5 listopada na lekcji historii uczniowie klasy 5 wybrali się w podróż do starożytnej Grecji.

Każdy uczeń przebrał się i zaprezentował wylosowanego wcześniej mitologicznego boga. Uczniowie wspaniale poradzili sobie z zadaniem. Efekty ich pracy podziwiała również zaproszona na lekcję pani dyrektor.

Nasz uczeń laureatem! – 14.11.2021 r.

Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Mateusz Okuniewski z klasy VII został laureatem gminnego konkursu patriotycznego ph.” Nie tylko szablą odbierzemy. Bohaterowie niepodległości”.

Pan burmistrz Wojciech Sołtys ogłosił wyniki konkursu oraz wręczył nagrody w trakcie obchodów 103 rocznicy odzyskania niepodległości na rynku w Sulechowie.

Mateusz wiedzę patriotyczną zdobywał pod czujnym okiem swojej nauczycielki p. K. Wudarskiej

Konkurs Recytatorski ph. „W poezji magia ukryta” – 24.11.2021 r.

24 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbył się Konkurs Recytatorski pt. “W poezji magia ukryta” promujący wiersze Joanny Kulmowej.

Naszą szkołę reprezentowały: Ada Bożek, Elena Kapica, Oliwia Dziurla- Rodak, Hania Pilarz, Zosia Sowa i Natalia Hetmanowska.

Decyzją jury w kategorii klas drugich E. Kapica zajęła miejsce II, O. Dziurla – Rodak miejsce III.

Mistrzem interpretacji w kategorii klas trzecich została N. Hetmanowska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Szkolny konkurs „ Znam historię Powstania Warszawskiego” – 03.12.2021 r.

3 grudnia 2021 r. odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu „ Znam historię Powstania Warszawskiego”.

Pani dyrektor  pogratulowała wiedzy wszystkich uczestnikom i wręczyła nagrody zwycięzcom.

I miejsce – Karol Mazurek kl.8

II miejsce – Natalia Sarbok kl.7

III miejsce – Stanisław Kisielewski kl.8

Gratulujemy !

Konkurs plastyczny „Bożonarodzeniowa Kartka Świąteczna” – 14.12.2021 r.

14 grudnia w Sulechowskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie corocznego konkursu plastycznego na projekt pt. „Bożonarodzeniowa Kartka Świąteczna” . Na konkurs wpłynęło ponad 300  prac. Jury doceniło prace uczniów naszej szkoły:

Kategoria klasy I – III
Miejsce II – Hanna Pilarz kl. III
Miejsce III – Nikola Tarasiuk kl. III
Wyróżnienie – Jan Okińczyc kl. III

Kategoria klasy IV – VI
Miejsce II – Julia Zmudzińska kl. V
Miejsce III – Zofia Mickiewicz kl. IV

Kategoria klasy VII – VIII
Miejsce I – Natalia Sarbok kl. VII
Wyróżnienie- Wiktor Lądwik kl. VII

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Stypendia naukowe – 14.01 2022 r.

Dnia 14 stycznia 2022 r. pani dyrektor Ewa Borzęcka-Leśniak wręczyła uczniom klasy 7 stypendia naukowe za wyniki w nauce za I semestr roku szkolnego 2021/2022. Aby otrzymać takie wyróżnienie trzeba uzyskać średnią ze wszystkich przedmiotów powyżej 5,50.

Wyróżnieni uczniowie to:

Mateusz Okuniewski – 5,93

Stanisław Marczyński – 5,79

Wiktor Lądwik – 5,64

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

20 kwietnia 2022 r.

Kolejny sukces ucznia naszej szkoły. Mateusz Okuniewski, uczeń klasy VII został LAUREATEM Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii dla uczniów szkół podstawowych w województwie lubuskim  w roku szkolnym 2021/2022.

13 kwietnia 2022 r.

Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy VII Mateusz Okuniewski  został LAUREATEM Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych w województwie lubuskim  w roku szkolnego 2021/2022.