Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Przy wsparciu finansowym w wysokości 60 000 zł szkoła zakupiła sprzęt i wyposażenie, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności, a co ważniejsze będą mieli stworzone warunki do rozwijania kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Planowane zajęcia

W roku szkolnym 2022/2023 planujemy wykorzystać zakupiony sprzęt między innymi do:

1. pracy z uczniami podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych
    2. pracy uczniów z samorządu uczniowskiego
    3. organizacji uroczystości, eventów i festynów.

Zakupiony sprzęt

W ramach dofinansowania z Laboratoriów Przyszłości szkoła zakupiła sprzęt z wielu różnych dziedzin.

• Drukowanie 3D– w tym zakresie szkoła wzbogaciła się o dużą drukarkę 3D (MakerBot SKETCH) oraz komplety potrzebnych materiałów eksploatacyjnych tj. filamenty. Ponadto, aby drukowanie odbywało się bez zakłóceń do drukarki zakupiono profesjonalny notebook marki cer Extensa. Dodatkowo ofertę sprzętową wzbogacono o zakup kamery cyfrowej (Sony Handycam FDR-AX53GoPro Hero9)
  • Nagrywanie dźwięku i obrazu– zakupiono profesjonalny aparat fotograficzny ( Sony Z-V1) oraz cały potrzebny osprzęt (statyw Camrock CP-510, zestaw studyjny Softbox LED, zestaw do bezprzewodowej transmisji dźwięku Saramonic Blink500, gimbal ręczny FeiyuTech G6 Max, mikrofon kierunkowy Saramonic SR-VM4).
  • Programowanie– nabyto zestaw FORBOT Mistrz Arduino (z mikrokontrolerem, płytką stykową, przewodami, czujnikami i acesoriami + materiały edukacyjne), 4 roboty edukacyjne wraz z akcesoriami (zestawy Wonder i Genibot), zestaw robotów mBot Explorer Kit z matą, scenariuszami i kursem.
  • Zajęcia techniczne– zakupiono profesjonalne meble do zajęć technicznych (szafę warsztatową o wzmocnionej konstrukcji, stół warsztatowy z nakładką, taboret warsztatowy z półką) oraz niezbędny sprzęt (wyrzynarkę włosową, wypalarkę do drewna, 3 takery zszywacze, zszywki tapicerskie, zestaw stacja lutownicza 2w1 Hot Air, imadło modelarskie duże, piła mała naprężna,  6 skrzynek narzędziowych, a w nich: przymiar stalowy, kątownik, cyrkiel, ołówek HB, nożyczki, nożyk, szczypce uniwersalne, mikroszczypce, pilnik okrągły, płaski i trójkątny, młotek, śrubokręt krzyżakowy, miernik, ściągacz do izolacji, szpileczki, okulary ochronne stanowiskowe, szczotka druciana, igły)
  • Biologia – zakupiono 6 mikroskopów Delta Optical Biolight 500, mikroskop Edu dwuokularowy LED z uchwytem i kamerą cyfrową, Modułowe Pracownie Przyrodnicze – moduł energia,
  • Fizyka – zakupiono Klocki Gigo – energia wiatru, wody, Na tropach nauki – elektryczność, Fizykę w działaniu (Zmiana potencjalnej energii grawitacyjnej na energię kinetyczną), Klasową fizykę z walizki – Elektryczność i obwody elektryczne,